A doua medalie de aur pentru Georgiana Aniței! Românca s-a impus cu 13,50 de metri, un nou record!

29 Iul 2015
În decursul zilei de astăzi, la Tbilisi, Georgia, la Festivalul Olimpic al Tineretului European 2015, ediția de vară, în proba de triplusalt, Georgiana Aniței a cucerit a doua medalie de aur. Atleta, în vârstă de 16 ani, s-a impus cu 13,50 de metri, un nou record al competiției, fiind urmată în clasament de Sonia Da Konseisao Kussekala (Ucraina), 13,30 de metri, și de slovena Eva Pepelnak, 12,87 metri.

Românca Georgiana Aniței, campioană mondială la triplusalt

Atleta româncă Georgiana Aniței a cucerit titlul mondial și medalia de aur în proba de triplusalt la CM de cadeți de la Cali (Columbia), impunându-se de o manieră categorică, o victoria clară de la prima la ultima săritură, din această a 6-a tentativă realizând, cu 13,49 m, cea mai bună performanță mondială a anului.

Medaliile de argint și de bronz au fost câștigate, la distanță apreciabilă, de chinezoaica Rui Zeng — 13,04 m (a doua săritură ca valoare 12,98 m), respectiv de cubaneza Yanna Anay Armenteros — 13,04 (a doua săritură, 12,74 m)